Wycieczki po Nilu to niesamowita przygoda. Warto na początek wybrać się do Hurghady (gdzie przy okazji się zakwaterujemy), skąd możemy pojechać autokarem do Luksoru. Najpierw możemy skorzystać z wycieczek lądowych po Luksorze i Tebach Zachodnich, aby następnie móc odcumować i w końcu wypłynąć.
Luksor
Należy wiedzieć, że Luksor i okolice były ważnym centrum życia w starożytnym Egipcie. Nad brzegami Nilu w samym sercu miasta wznoszą się potężne ruiny Świątyni Narodzin. Przy luksorskiej świątyni zaczyna się słynna Aleja Sfinksów, która przecina miasto aż do położonej na drugim końcu świątyni Amona w Karnaku. Ze sfinksów pozostały tylko potrzaskane fragmenty rzeźb, ale i tak robią niemałe wrażenie. Świątynia Amona zachwyca monumentalnymi pokrytymi hieroglifami kolumnami, które niegdyś wspierały jej dach. Oprócz zwiedzania świątyń warto zwiedzić manufakturę, gdzie zobaczymy proces produkcji i zdobienia papirusu. W Tebach Zachodnich warto spędzić czas na terenie potężnego kompleksu świątyń i grobowców. Przewodnik wycieczki może nam powiedzieć, że to miejsce nazywane jest miastem umarłych. Najbardziej znane są Dolina Królów i Świątynia Hatszepsut. Gigantomanię faraonów pokazują Kolosy Memnona, 17-metrowe posągi – to fragment świątyni Amenhotepa III.
Ramesseum
W niedalekim Ramesseum możemy podziwiać pozostałości po kompleksie świątyń Ramzesa II z posągami władcy i wyrytymi scenami jego zwycięskich bitew. Następnie warto odcumować z Luksoru i wyruszyć w rejs w górę Nilu. Możemy podziwiać wioski skąpane w zieleni palm na brzegach Nilu. Za nimi piętrzą się pustynne i jałowe wzgórza. Na rzece może panować spory ruch. Najpiękniejsze są charakterystyczne łodzie żaglowe, które mogą przywoływać na myśl czasy faraonów.
Esna
Ciekawą atrakcją będzie też pokonanie śluzy w miejscowości Esna. Możemy wyjść na pokład, żeby zobaczyć jak statek podnosi się na wyższy poziom rzeki. Dalej warto zawinąć do nabrzeży handlowego i gwarnego miasta Edfu. Tutaj spotkamy się z Egiptem czasów Ptomeleuszów, który reprezentuje wspaniale zachowana Świątynia Horusa. Trzeba przyznać, że kompleks prezentuje się doskonale. Wiele cennych przedmiotów z okolicznych wykopalisk prowadzonych przez polską ekipę w latach 30-stych XX wieku znajduje się w warszawskim Muzeum Narodowym. Następnie warto przybyć do brzegów Kom Ombo, miasta na pograniczu starożytnej Nubii. Jednym z bóstw czczonych tu był Sobek, bóg o ludzkiej postaci z głową krokodyla.
Asuan
Następnie taka wycieczka zaprowadzi nas do Asuanu. To właśnie tutaj wybudowano w latach 60-tych XX wieku słynną Wielką Tamę, która dała początek ogromnemu Jeziora Nassera. Następnie możemy zamienić pokład statku na siedzenia w autokarze, który powiezie nas 300 km do świątyń w Abu Simbel. Dwa potężne sanktuaria Ramzesa II i jego żony Nefertari pierwotnie wznosiły się w dolinie w miejscu, które obecnie leży pod wodą Jeziora Nassera. Wielkim nakładem kosztów przy współpracy międzynarodowej zostały one przeniesione 65 metrów wyżej w miejsce, któremu nie zagrażała już woda. Po zwiedzaniu autobus zawiezie nas do hotelu w Hurghadzie.
Dodatkowa uwaga – wyprawy po Nilu rozpoczynają się i kończą w egipskich kurortach. 8-dniowa wycieczka z 4-5 noclegami spędzanymi na statku kosztuje obecnie około 3000 zł/od osoby (w tym przelot, autokar, wyżywienie, część wstępów do muzeów). Należy wiedzieć, że w Egipcie oficjalną walutą jest funt egipski (EGP), ale powszechnie do rozliczeń stosowane są również dolary i euro.
A o tym jak ochronić skórę przed oparzeniami słonecznymi przeczytasz na stronie pieprzyki.pl