Kórnik to jedna z ciekawszych miejscowości w rejonie Poznania. Tutejsze atrakcje kuszą miłośników historii oraz tych turystów, którzy w czasie wycieczki po Wielkopolsce chcą się nacieszyć pięknem przyrody. W jaki sposób można tutaj spędzić wolny czas? Jakim zabytkom koniecznie trzeba się tu uważniej przyjrzeć?
Co warto zobaczyć w wielkopolskim Kórniku?
Kórnik to przede wszystkim piękny zamek, którego budowę rozpoczęto w początkach XV wieku. W XVIII wieku zmienił się on w piękną budowlę barokową, natomiast w XIX stuleciu został przebudowany w stylu neogotyckim. O największym dobrodzieju zamku, twórcy słynnej Biblioteki Kórnickiej oraz arboretum, przypomina pomnik, który w 2002 roku stanął przed zamkiem. Przedstawia on Tytusa Działyńskiego – człowieka wyjątkowo zasłużonego dla polskiej kultury i nauki. Sam zamek do dziś służy jako siedziba Biblioteki Kórnickiej, mogącej się pochwalić licznymi zbiorami o ogromnej wartości. Do dziś Kórnik może się też poszczycić przepięknym ogrodem dendrologicznym, nad którym pieczę sprawuje obecnie Instytut Dendrologii PAN. Obecnie można tu podziwiać unikalną kolekcję drzew i krzewów, która uchodzi za największą w Polsce.
W czasie pobytu w Kórniku warto też pospacerować po mieście
W rejonie rynku ujrzeć można wiele ciekawych kamienic oraz tak ciekawy zabytek architektury sakralnej, jakim jest kościół Wszystkich Świętych, w którym pochowano wielu dawnych panów Kórnika. Najstarszymi zabytkami są tu nagrobne płyty, przypominające o panach z rodu Górków. Ucho Igielne, prowadzące dawniej do synagogi, ratusz z początku XX wieku – oto kolejne atrakcje, którymi może się pochwalić Kórnik. Co jeszcze warto zobaczyć?
Artykuł o innych interesujących miejscowościach woj. wielkopolskiego, znajdziesz w serwisie https://www.poznanski.pl/.
Kto znajdzie na terenie tego miasta tanie noclegi, ten będzie mógł zwiedzać okolice Kórnika
W czasie wycieczki po Wielkopolsce z pewnością warto odwiedzić Jeziory Wielkie, znane z barokowego dworu. Warto też odwiedzić pobliskie Krerowo – miejscowość, na terenie której zachował się późnogotycki kościół św. Jana Chrzciciela.