Szczawnica to przepięknie położona miejscowość, którą bez zbytniej przesady można nazwać perłą Pienin.
Otulona górami z płynącym przez jej centrum Grajcarkiem wpadającym do Dunajca o każdej porze roku zachwyca.
Szczawnica – turystycznie i zdrowotnie
Sama Szczawnica ma wiele do zaoferowania, od lat znana i uwielbiana jest miejscem, gdzie chce się wracać. Dzięki unikalnemu położeniu i naturalnym źródłom wód leczniczych znana jest na całą Polskę. To tutaj przyjeżdżający do licznych uzdrowisk i placówek sanatoryjnych kuracjusze, mogą do woli czerpać z tych dobrodziejstw.
W pijalni wód mieszczącej się na pięknym zabytkowym Placu Dietla można przysiąść i skosztować ich na miejscu.
Szczawnica zwana Królową polskich wód ma do zaoferowanie 12 źródeł wód mineralnych, które bogate są w szczawiany wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe, bogate w sole mineralne i inne. Pomagają przy leczeniu osteoporozy, schorzeń reumatologicznych, wysoki poziom cholesterolu, do inhalacji i wielu innych. Warto poznać Szczawnicę i jej cuda przyrody oraz naturalne atrakcje turystyczne.
Niektóre ze wspomnianych źródeł, umiejscowione na terenie Szczawnicy, mogą być też miłym przystankiem na trasach pieszych górskich wycieczek, a tras tych o różnych stopniach trudności dookoła nie brakuje. Już z samego centrum, można kolejką wjechać na Palenicę i oglądać piękną rozciągającą się panoramę Pienin.
Trzy Korony i Sokolica wymagają trochę większego wysiłku, dla bardziej wytrawnych traperów. Przepiękny przełom Dunajca zaprowadzi nas brzegiem rzeki, pieszym lub rowerowym szlakiem na Słowację, gdzie czeka majestatyczny Czerwony Klasztor.
Schroniska, malowniczo położone przy wielu wyznaczonych trasach, takich jak trasa przez Bryjarke szczytem górującym nad Szczawnicą, można dojść do Schroniska pod Bereśnikiem, pięknie położone schronisko Orlica z widokiem na Dunajec i stosunkowo łatwym dostępem zachęcają do spacerów.
Kierunek Szczawnica to dobry kierunek daje wiele możliwości podleczenia zdrowia fizycznego i stanu umysłu.