Należy wiedzieć, że kamienna budowla znajdująca się na przykład w miasteczku Radebeul (położonego blisko Drezna) jest jedną z około 170 zachowanych do dziś wież Otto von Bismarcka. Wieże były pomysłem na oddanie czci kanclerzowi, który przysłużył się budowie państwa niemieckiego. Między 1869 a 1934 rokiem powstało łącznie 240 tego typu budowli. Pierwsza stanęła w Ober-Johnsdorf (stoi do dziś; aby ją znaleźć, należy szukać Jańskiej Góry koło Piotrówka w powiecie wrocławskim).
Warto zauważyć, że pierwsze wieże budowano jeszcze za życia Bismarcka żyjącego w latach 1815-1898. Po jego śmierci ogłoszono konkurs na projekt kolumny poświęconej kanclerzowi. Założono, że artyści mają dowolność w formie, powinni jednak w górnej części zaproponować misę, w której można by rozpalać ogień. Materiałem na wieże miał być niemiecki granit.
Budowle powinny powstawać na wzniesieniach, zaś ich koszt nie powinien przekraczać 20 tysięcy marek. Finansowane miały być z darów. Wygrał projekt Wilhelma Kreisa „Zmierzch Bogów” – na rzucie kwadratu, z misą ogniową ustawioną na czterech słupach (w kolejnych latach nie trzymano się jednak ściśle tej wizji). Jego projektu jest też właśnie wspomniana wcześniej wieża w Radebeul, odbiegająca od konkursowej koncepcji.
Wieże Bismarcka można obecnie odnaleźć na terenie Niemiec (w Saksonii – prócz Radebeul – znajdują się również między innymi w drezdeńskich dzielnicach Plauen, Cossebaude oraz Racknitz, a także w Gortlitz, Netzschkau, Glauchau czy Lipsku), Polski (między innymi w Mrągowie, Ostródzie, Żaganiu, Szczecinie, Świebodzinie), Czech, Rosji, Francji, Danii i Chile. Ponadto warto dodać, że wieże stały też w Austrii, Tanzanii, Kamerunie oraz Papui-Nowej Gwinei.
A jeżeli wybieramy się na wakacje z dziećmi, dopilnujmy, aby na naszej liście rozrywek znalazły się również świetne atrakcje dla najmłodszych. Sprawdź co można robić z dzieckiem w Poznaniu, czyli stolicy Wielkopolski.